Serial koreański na Netflix? 10 najlepszych tytułów

Serial koreański na Netflix? 10 najlepszych tytułów to temat, który z pewnością zainteresuje fanów azjatyckiej dramaturgii i nowoczesnego storytellingu. Koreańskie produkcje zdobywają globalną popularność, a Netflix staje się platformą, na której możemy odkrywać najbardziej fascynujące koreańskie seriale. Od emocjonujących thrillerów, przez romantyczne komedie, aż po głębokie dramaty – oto lista, która przedstawia różnorodność i bogactwo koreańskiej produkcji telewizyjnej.

Seriale koreańskie w czołówce światowej popularności

Seriale koreańskie zyskały na globalnej popularności w ostatnich latach, co potwierdzają dane z różnych badań.

  • W 2021 roku, konsumpcja koreańskich treści kulturalnych, w tym dram i filmów, wzrosła we wszystkich kategoriach.
  • Około 61,1% respondentów, którzy cieszyli się koreańską treścią, stwierdziło, że obejrzeli więcej koreańskich dram, filmów, programów telewizyjnych i gier w porównaniu z poprzednim rokiem.
  • Seriale takie jak Squid Game i Crash Landing on You cieszyły się dużą popularnością wśród fanów, z odpowiednio 21,2% i 2,2% wskazujących je jako ulubione. 

Wzrost popularności koreańskich treści kulturalnych wynika zarówno z łatwiejszego dostępu do nich dzięki platformom online, takim jak Netflix, jak i z samej jakości tych treści.

Serial koreański na Netflix? 10 najlepszych tytułów

1. Squid Game (2021)

Grupa osób z różnych środowisk zostaje zaproszona do udziału w grze, w której stawką jest ogromna suma pieniędzy. Gra składa się z serii dziecięcych zabaw, ale z zabójczym twistem. Serial został okrzyknięty jednym z najpopularniejszych seriali w historii Netflixa i zdobył wiele nagród, w tym Złoty Glob dla najlepszego serialu akcji lub thrillera. Został wyprodukowany za zaledwie 21,4 miliona dolarów, a jego łączne przychody ze streamingu wyniosły ponad 900 milionów dolarów.

2. Crash Landing on You (2020)

Yoon Se-ri, dziedziczka koreańskiej firmy, podczas paralotniowej wyprawy na skutek silnego wiatru ląduje na terenie Korei Północnej. Tam poznaje kapitana Ri Jeong-hyuka, który postanawia jej pomóc. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, które musi pokonać trudności wynikające z różnicy kultur i politycznej sytuacji. Serial zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszy serial telewizyjny. Był pierwszym koreańskim serialem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce na liście najpopularniejszych seriali Netflixa w Stanach Zjednoczonych.

3. Kingdom (2019-2021)

W dynastii Joseon wybucha tajemnicza epidemia, która zamienia ludzi w zombie. Królezcowi Lee Changowi przyjdzie stawić czoła nie tylko zagrożeniu ze strony żywych trupów, ale także spiskom dworskim. Serial został doceniony za oryginalny pomysł, dobrą realizację i świetne aktorstwo. Był pierwszym koreańskim serialem zombie, który zyskał międzynarodową popularność.

4. Its Okay to Not Be Okay (2020)

Moon Gang-tae pracuje w ośrodku psychiatrycznym, gdzie opiekuje się swoim bratem, który cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Pewnego dnia poznaje Go Moon-young, pisarkę dziecięcych książek, która cierpi na zaburzenia osobowości borderline. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, które pomaga im pokonać swoje problemy. Serial zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszą aktorkę (Kim Soo-hyun).

5. Mr. Sunshine (2018)

Koniec XIX wieku. Go Ae-shin jest córką zamożnego koreańskiego kupca. Pewnego dnia poznaje Eugene Choi, amerykańskiego żołnierza pochodzenia koreańskiego. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, które musi pokonać trudności wynikające z różnicy kultur i politycznej sytuacji. Serial zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszą aktorkę (Kim Tae-ri). Był najbardziej kosztownym koreańskim serialem telewizyjnym w historii, z budżetem 40 milionów dolarów.

6. Vincenzo (2021)

Vincenzo Cassano jest włoskim prawnikiem i consigliere mafijnym. Po śmierci swojego mentora wraca do Korei Południowej, aby odzyskać skarb skradziony przez mafię. Po drodze pomaga mieszkańcom zaniedbanego osiedla walczyć z bezwzględnym deweloperem. Serial zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszego aktora (Song Joong-ki).

7. My Name (2021)

Yoon Ji-woo jest młodą kobietą, która dołącza do gangu narkotykowego, aby zemścić się na zabójcach swojego ojca. Po krótkim czasie zostaje wysłana na tajną misję do policji. Serial zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszą aktorkę (Han So-hee).

8. Hospital Playlist (2020-2021)

Pięcioro przyjaciół z czasów studenckich pracuje w tym samym szpitalu. Choć różnią się temperamentem i osobowością, łączą ich przyjaźń, miłość do medycyny i pasja do życia. Serial zdobył nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszy serial telewizyjny.

9. Hometown Cha-Cha-Cha (2021)

Yoon Hye-jin jest dentystką z Seulu, która postanawia otworzyć gabinet w nadmorskim miasteczku Gongjin. Tam poznaje Hong Doo-shik, bezrobotnego mężczyznę, który pomaga mieszkańcom miasteczka w drobnych pracach. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, które musi pokonać różnice w ich statusie społecznym. Serial zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Baeksang Arts Awards za najlepszą aktorkę (Shin Min-ah). Był pierwszym koreańskim serialem, który został nagrany w całości w nadmorskim mieście Gangneung.

10. All of Us Are Dead (2021)

To koreański serial o zombie, który zadebiutował na Netflixie w 2022 roku. Opowiada o grupie licealistów, którzy muszą walczyć o przetrwanie, gdy w ich szkole wybucha epidemia zombie. Serial doceniony za oryginalny pomysł, dobrą realizację i świetne efekty specjalne. W ciągu pierwszych czterech dni od premiery został obejrzany przez ponad 361 milionów widzów na całym świecie.