Najlepsze filmy oparte na faktach. Ranking TOP10

Filmy oparte na faktach zawsze fascynują widzów, oferując nie tylko rozrywkę, ale i wgląd w prawdziwe historie, które często przewyższają fikcję. Ranking TOP10 najlepszych filmów opartych na faktach to fascynująca podróż przez różnorodne gatunki – od dramatów historycznych, przez biografie wybitnych postaci, po inspirujące historie o przetrwaniu i triumfie ludzkiego ducha. Te filmy, zyskujące uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, przenoszą widzów w różne epoki i zakątki świata, ukazując realne wydarzenia i osobistości, które miały wpływ na bieg historii.

Najlepsze filmy oparte na faktach. Ranking TOP10 – wszechczasów

1. 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020)

Reżyseria: Jan Holoubek

Oparty na prawdziwej historii Tomasza Komendy, który został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi. Po 18 latach spędzonych w więzieniu, dzięki determinacji matki i adwokata, został uniewinniony.

2. Bogowie (2014)

Reżyseria: Łukasz Palkowski

Opowieść o prof. Zbigniewie Relidze, który podjął się skomplikowanej operacji serca, ratując życie 12-letniego chłopca. Film pokazuje dramatyczne losy rodziny dziecka, walkę lekarzy o jego życie oraz trudności, z jakimi zmagają się kardiochirurdzy.

3. Pianista (2002)

Reżyseria: Roman Polański

Opowieść o Władysławie Szpilmanie, polskim pianiście, który przeżył Holokaust. Film przedstawia dramatyczne wydarzenia II wojny światowej z perspektywy człowieka sztuki, który walczy o przetrwanie i zachowanie człowieczeństwa.

4. Green Book (2018)

Reżyseria: Peter Farrelly

Opowieść o Tonym Lip, włoskim ochroniarzu, który został zatrudniony do opieki nad czarnoskórym pianistą Donem Shirleyem w trasie koncertowej w latach 60. XX wieku. Film pokazuje rasowe napięcia w Stanach Zjednoczonych w tym okresie oraz przyjaźń, jaka rozwinęła się między dwoma mężczyznami.

5. Piękny umysł (2001)

Reżyseria: Ron Howard

Opowieść o Johnie Nashu, genialnym matematyku, który cierpiał na schizofrenię paranoidalną. Film przedstawia jego niezwykłą karierę naukową oraz walkę z chorobą psychiczną.

6. Zniewolony (2013)

Reżyseria: Steve McQueen

Opowieść o Solomonie Northupie, wolnym czarnoskórym mężczyźnie, który został porwany i sprzedany jako niewolnik na południu Stanów Zjednoczonych. Film przedstawia okrucieństwo niewolnictwa i walkę o wolność.

7. Szeregowiec Ryan (1998)

Reżyseria: Steven Spielberg

Opowieść o grupie amerykańskich żołnierzy, którzy w Normandii podczas II wojny światowej zostali wysłani na misję odnalezienia i uratowania szeregowca Ryana, ostatniego żyjącego syna w rodzinie. Film przedstawia brutalność wojny i poświęcenie żołnierzy.

8. 12 gniewnych ludzi (1957)

Reżyseria: Sidney Lumet

Opowieść o 12 przysięgłych, którzy muszą zdecydować o winie lub niewinności oskarżonego o morderstwo młodego chłopca. Film pokazuje, jak trudne może być podjęcie sprawiedliwej decyzji w sytuacji, gdy nie ma jednoznacznych dowodów.

9. Skrzypek na dachu (1971)

Reżyseria: Norman Jewison

Niezwykła opowieść o Tevje, żydowskim szewca z Anatewki, który próbuje zachować tradycje i kulturę swojego narodu w obliczu rosnącego antysemityzmu. Film przedstawia piękno i siłę żydowskiej kultury.

10. The Hurt Locker (2008)

Reżyseria: Kathryn Bigelow

Opowieść o grupie amerykańskich saperów, którzy pracują w Iraku. Film przedstawia brutalność i niebezpieczeństwo wojny z perspektywy tych, którzy ją przeżywają.

Ranking został stworzony na podstawie następujących kryteriów:

  • Dokładność historyczna – film powinien wiernie przedstawiać prawdziwe wydarzenia.
  • Jakość wykonania – film powinien być dobrze zrobiony pod względem technicznym i artystycznym.
  • Wpływ na widza – film powinien poruszać i inspirować widza.

Najlepsze filmy oparte na faktach. Ranking TOP10 w roku 2023

1. Trzy dni z życia Cichociemnego (Polska)

Reżyseria: Michał Krzywicki

Opowieść o szmuglerze, który zostaje zwerbowany przez wywiad AK i przeszkolony na cichociemnego. Po powrocie do Polski w 1944 roku zostaje wysłany na misję do Warszawy, aby dołączyć do powstania warszawskiego.

2. Na głęboką wodę (Polska)

Reżyseria: Tomasz Wasilewski

Opowieść o Donaldzie, który chce osiągnąć sukces i zaspokoić ambicje swoich rodziców. Postanawia wziąć udział w wyścigu rowerowym na trasie z Gdańska do Paryża.

3. 1923 (Niemcy)

Reżyseria: Nikias Chryssos

Opowieść o Fritzu Langu, niemieckim reżyserze filmowym, który próbuje odbudować swoją karierę po dojściu nazistów do władzy.

4. The Banshees of Inisherin (Irlandia)

Reżyseria: Martin McDonagh

Opowieść o dwóch przyjaciółach z dzieciństwa, którzy po latach przyjaźni stają się wrogami.

5. To Leslie (USA)

Reżyseria: Katie Holmes

Chwytająca za serce opowieść o Leslie, młodej kobiecie, która zostaje oskarżona o morderstwo.

6. The Fabelmans (USA)

Reżyseria: Steven Spielberg

Opowieść o Stevenie Spielbergu, amerykańskim reżyserze filmowym, i jego dzieciństwie w Los Angeles.

7. Tár (Węgry)

Reżyseria: Ildiko Enyedi

O dwóch mężczyznach, którzy zakochują się w sobie podczas pracy na statku wycieczkowym.

8. Elvis (USA)

Reżyseria: Baz Luhrmann

Filmowa opowieść o Elvisie Presleyu, amerykańskim piosenkarzu i aktorze.

9. Top Gun: Maverick (USA)

Reżyseria: Joseph Kosinski

Opowieść o Peteu Mavericku Mitchellu, amerykańskim pilocie marynarki wojennej, który powraca do szkoły pilotów myśliwców.

10. Oppenheimer (USA)

Reżyseria: Christopher Nolan

Opowieść o J. Robertzie Oppenheimerze, amerykańskim fizyku, kierującego projektem Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej.