Kortez – wiek, wzrost, żona, dzieci, koncerty. Kim jest Kortez i jak się nazywa?

Kortez, czyli Łukasz Federkiewicz, to utalentowany polski artysta, który zdobył popularność dzięki swojej umiejętności gry na gitarze oraz charakterystycznemu wokalowi. Oto kilka kluczowych informacji na jego temat.

Kortez — wiek

Łukasz Federkiewicz urodził się 24 czerwca 1989 roku, co oznacza, że w 2023 roku obchodził 34. urodziny.

Kortez — edukacja

Kortez kształcił się muzycznie, ucząc się grać na fortepianie i puzonie w szkole muzycznej w Krośnie. Później rozpoczął naukę gry na gitarze. Ma wyższe wykształcenie zdobyte na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie studiował Edukację Artystyczną w zakresie Sztuki Muzycznej.

Kortez — wczesne lata

Dzieciństwo Korteza to okres dorastania w Iwoniczu (woj. podkarpackie), gdzie kształtowały się jego związki z muzyką i rodzinnym otoczeniem. Jego ojciec, mechanik urządzeń precyzyjnych, grał amatorsko na gitarze, przekazując muzykę swojemu synowi. Matka, zajmująca się pedagogiką i arteterapią, wpływała na rozwijającą się wrażliwość muzyczną Korteza.

Wczesne lata artysty były również związane z inspiracją muzyką klasyczną, którą matka przekazała mu jeszcze przed narodzinami, słuchając nagrań w czasie ciąży. W młodości Kortez eksperymentował z różnymi instrumentami, zaczynając od fortepianu i trąbki, by ostatecznie zakochać się w grze na gitarze.

Kortez — początki kariery

Po studiach z edukacji artystycznej w Rzeszowie, gdzie odkrył swoje zdolności wokalne, Kortez znalazł się na nietypowej ścieżce muzycznej. Mimo prac na budowie, w lesie i jako ochroniarz w Biedronce, nie rezygnował z tworzenia własnej muzyki. Jego debiut telewizyjny w programie „Must Be The Music” nie był triumfalny, ale przyniósł mu uwagę szefa wytwórni Jazzboy Records.

Debiutancki album Korteza, „Bumerang”, ukazał się we wrześniu 2015 roku i stał się natychmiastowym hitem. Piosenka „Zostań” zdobyła uznanie słuchaczy za swoją prostotę i wrażliwość. Kolejne płyty, „Mój Dom” (2017) i „Mini Dom” (2018), również odniosły sukces, zdobywając potrójne platyny.

Kortez — koncerty

Kortez jest aktywny na scenie koncertowej, przynosząc swoją muzykę do fanów na różnych miejscach. Przykładowe daty koncertów obejmują występy w Katowicach, Rzeszowie, Lublinie, Tarnowie, Krakowie i Krośnie.

Terminy koncertów:

  • 09.12.2023 – Katowice, Katowice Miasto Ogrodów
  • 10.12.2023 – Rzeszów, G2A Arena
  • 11.12.2023 – Lublin, Centrum Spotkania Kultur
  • 12.12.2023 – Lublin, Centrum Spotkania Kultur
  • 23.01.2024 – Tarnów, Centrum Sztuki Mościce
  • 24.01.2024 – Kraków, ICE Kraków Congress Centre
  • 25.01.2024 – Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Kortez — dyskografia

Kortez wydał trzy studyjne albumy: „Bumerang”, „Mój Dom” oraz „Mini Dom”. Jego najbardziej znany utwór to „Hej Wy”, który osiągnął ponad 55 milionów wyświetleń na YouTube. Ponadto utwór „Początek”, nagrany we współpracy z Dawidem Podsiadło i Darią Zawiałow, zdobył nagrodę Fryderyka.

Kortez — życie prywatne

Życie prywatne Korteza jest równie barwne, jak jego kariera muzyczna. Artysta poznał swoją przyszłą żonę na jej osiemnastych urodzinach, a ich syn Jonathan jest dla niego źródłem inspiracji i miłości. Mimo rozstania z żoną Kortez stara się być obecny w życiu syna, podróżując między Warszawą a Beskiem, gdzie Jonathan mieszka.

Kortez — Instagram

Artysta prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @kortez_z. Jego konto obserwuje 105 tysięcy użytkowników tego serwisu.