Kim jest Oskar Szafarowicz? [Rodzice, wiek, pochodzenie, co zrobił]

Jego błyskotliwą karierę w strukturach partii może mu pozazdrościć niejeden członek Prawa i Sprawiedliwości. 22-letni Oskar Szafarowicz swoją aktywnością w mediach społecznościowych dał się poznać jako bezkompromisowy zwolennik partii rządzącej. Czy taką samą osobą jest poza siecią?

Błyskawiczna kariera Oskara Szafranowicza

Oskar Szafarowicz to działacz Forum Młodych PiS, który prowadzi kanał partii na TikToku „Okiem Młodych”. Profil obserwuje 1572 osób, a jego posty otrzymały do tej pory ponad 23 tys. polubień. 22-latek bardzo aktywnie udziela się także na Twitterze. Jego wpisy śledzi 15 tys. internautów.

22-letni Szafarowicz pochodzi z Łowicza. Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Od lutego 2023 roku pracuje na stanowisku młodszego specjalisty ds. promocji w Krajowym Zasobie Nieruchomości — agencji rządowej, która powstała w 2017 r. Godziny jego pracy, jak ustaliła Wirtualna Polska, są „ruchome” i zajmuje się głównie obsługą Twittera KZN. Można tam znaleźć wpisy wychwalające rząd, ze szczególnym uwzględnieniem ministra edukacji.

Na tym jednak aktywność zawodowa Szafarowicza się nie kończy. W kwietniu, media obiegła informacja, że został on specjalistą w kontrolowanym przez państwo banku PKO BP. Jego pracownicy przekazali wp.pl, że zatrudniając młodego zwolennika PiS, doszło do złamania procedur. Bank w ogłoszeniu o rekrutacji informował bowiem, że na to stanowisko wymagane jest wyższe wykształcenie. Szafarowicz jest studentem drugiego roku.

Na zajęciach raczej nie zabiera głosu. Nie dyskutuje z prowadzącymi. Jest raczej na uboczu. (…) Jestem z nim w jednej grupie na zajęciach z prawa konstytucyjnego (…) zdarza się rozmawiać na tematy bieżące. Oskar w dyskusji nie uczestniczy, nie wyraża własnego zdania — opowiada Maksymilian Mirecki, znajomy Szafarowicza z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego

Zdaniem studenta UW, Szafarowiczowi udało się zrobić szybką karierę w partii rządzącej, bowiem jest młody, a takich osób, publicznie deklarujących sympatię do ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, jest niewiele.

Mając na uwadze to, że większość młodych popiera opozycję, w tym Konfederację, a nie PiS, wiedział, że przebicie się na najwyższe szczeble może być łatwiejsze, bo będzie potrzebny partii. W PiS jest mało aktywnych działaczy, którzy mogliby pokazać, że młodzi 20-letni też głosują na PiS, a on to w nieetyczny sposób wykorzystał — krytykuje Szafarowicza jego znajomy ze studiów.

List otwarty o usunięcie Oskara Szafarowicza z listy studentów UW

Oskar Szafarowicz jest również „rozpoznawalny” z powodu swoich wpisów dotyczących rodziny Filiksów. Po tragicznej śmierci 16-letniego syna posłanki, Mikołaja, społeczność studencka Uniwersytetu Warszawskiego skierowała otwarty list do rektora uczelni, w którym wnioskowano o usunięcie Szafarowicza jako studenta prawa z uniwersytetu. Petycję poparło kilkanaście tysięcy osób.

Kilka dni temu polskie media obiegła informacja o śmierci Mikołaja Filiksa, syna posłanki Platformy Obywatelskiej Magdaleny Filiks. Od grudnia 2022 r. syn pani posłanki i jej rodzina byli ofiarami masowego, publicznego hejtu, który został spowodowany ujawnieniem przez media publiczne treści procesu w sprawie pedofilii, jakiej dopuścił się pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. zwalczania uzależnień – Krzysztof F. Jednym z prowodyrów tejże nagonki był (i wciąż jest) pan Oskar Szafarowicz, który na portalu społecznościowym Twitter otwarcie przyznał, że matka Mikołaja ukrywała sprawę z własnych, politycznych pobudek – czytamy w petycji.

Petycja, z zebranymi kilkunastoma tysiącami podpisów, stanowi wyraźny sygnał społecznego niezadowolenia z postawy Szafarowicza. Wspomniany student wykorzystał swoje publiczne forum do szerzenia kontrowersyjnych informacji, które nie tylko naruszyły granice etyki, ale także przyczyniły się do trudnej sytuacji psychicznej ofiar hejtu.

W dokumencie przedstawiono cytat z wpisu Szafarowicza z 29 grudnia 2022 roku, który szczególnie szokuje: Najbardziej wstrząsające jest to, że matka ofiar pedofila z PO(13-letniej poddanej pedofili córki, 16-let. syna, którego skazany kusił narkotykami) – znana POSŁANKA PO milczy od ponad roku, stawiając karierę partyjną ponad dobrem dzieci. Zmuszona przez władze PO do milczenia.

Nie ulega wątpliwości, że m.in. ten post, ale i inne w podobnym tonie napisane przez pana Szafarowicza, na co dzień działającego w młodzieżówce Prawa i Sprawiedliwości (a więc publicznie znanego), spotęgowały masowy atak na rodzinę pani posłanki, czego konsekwencją jest śmierć Mikołaja. Liczne wpisy pana Oskara Szafarowicza o podobnej treści szczególnie oburzają, naruszają zasady etyki prawniczej, którymi przyszły prawnik powinien się kierować w pracy i życiu codziennym. Uważamy, że Uniwersytet Warszawski, uczelnia o nieposzlakowanej opinii, powinien zastosować odpowiednie środki wobec osoby, która publicznie okazała votum separatum wartościom, jakie cechują nie tylko prawników, ale każdego przyzwoitego człowieka – napisano.