Kim jest Anna Gańczarek-Rał ? [wiek, mąż, rajdy, toyota]

Fot. Instagram @anna.ganczarek

Anna Gańczarek-Rał, zwana także „Ganczi”, to wybitna wyścigowa mistrzyni Polski i kierowczyni rajdowa, mająca również wykształcenie dziennikarskie. Tytuł mistrzowski osiągnęła już w debiutanckim sezonie w wyścigach torowych. Później przeniosła się do rywalizacji w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski, gdzie jest jedyną kobietą wśród startujących kierowców. W 2018 roku reprezentowała Polskę podczas międzynarodowych zawodów FIA Hill Climb Masters we Włoszech. W kolejnym roku zadebiutowała w rajdach podczas Barbórki Warszawskiej, gdzie również pojechała jako jedyna kobieta w stawce kierowców. W 2021 roku podjęła się także wyzwania rajdu terenowego.

Historia mistrzyni Polski Anny Gańczarek-Rał

W środowisku motorsportowym Anna Gańczarek-Rał stawia czoła wyzwaniom, od trzech lat sukcesywnie zdobywając szacunek kierowców. Jedyna kobieta za kierownicą na Rajdzie Barbórki potrafi zaskoczyć, udowadniając, że pasja nie zna płci. Nieustannie rozwija swoje umiejętności, uczestnicząc w różnych klasach wyścigów i rajdów, co sprawia, że sport motorowy staje się dla niej nie tylko pasją, ale również stylem życia.

Choć środowisko motorsportowe jest tradycyjnie męskie, Anna Gańczarek-Rał nie doświadcza negatywnego podejścia i czuje się w nim jak ryba w wodzie. Jej droga do sukcesu była pełna wyzwań, ale zdobyty tytuł mistrza Polski WSMP w klasie DN2 to dowód na to, że determinacja i pasja potrafią przewyższyć wszelkie stereotypy.

Czy to jest widok zaskakujący, należy spytać mężczyzn, którzy muszą się z tym obrazem oswoić. Wcześniej, zanim zaczęłam parać się wyścigami, czy rajdami, również przebywałam raczej w środowiskach, w których przeważali mężczyźni. Jest to dyscyplina z różnych względów zdominowana przez panów, ale jestem do tego przyzwyczajona, bardzo rzadko spotykam się z niemiłym, szowinistycznym podejściem – mówi Anna Gańczarek-Rał, kierowca wyścigowy.

Anna Gańczarek-Rał z przyjemnością dzieli się swoimi doświadczeniami z debiutu w rajdach, podkreślając różnice między wyścigami płaskimi a rajdami górskimi. Jej celem jest rozwijanie się w dziedzinie rajdów, a największym marzeniem udział w Rajdzie Dakar, co wymaga nie tylko umiejętności, ale również znacznych nakładów finansowych.

W wyścigach płaskich jeździmy po torze razem z innymi zawodnikami, startując w tym samym czasie z pozycji, którą wywalczymy podczas kwalifikacji. W wyścigach górskich, na odcinku zamkniętym na czas zawodów i mamy do czynienia z różnicą wzniesień. Startujemy, pnąc się ku górze. W rajdach pojawia się natomiast zmienna nawierzchnia. Mamy rajdy drogowe, szutrowe, czy terenowe. Ja chcę mierzyć się właśnie w rajdach. To mój cel – odpowiada zawodniczka.

Kobieta nie pozostaje jednak obojętna na komentarze krytyczne, wskazujące na ułomność sportów motorowych jako dyscypliny wymagającej siły fizycznej. W kombinezonie i kasku doświadcza ekstremalnego wysiłku podczas wyścigów, co wyklucza wszelkie wątpliwości co do trudności tego sportu.

Poprzez swoją determinację, zdobyte tytuły i pasję do motorsportu, Anna Gańczarek-Rał staje się inspiracją dla innych kobiet, zachęcając do podjęcia wyzwań w świecie, który tradycyjnie uważany jest za domenę mężczyzn. Jej historia to nie tylko opowieść o wyścigach samochodowych, ale także o przełamywaniu stereotypów i pokonywaniu własnych ograniczeń.

Anna Gańczarek-Rał – wiek

Anna Gańczarek-Rał urodziła się w 1993 roku, ma zatem 33 lata.