Najlepsze seriale historyczne – TOP10 według widzów

Wybór dziesięciu najlepszych produkcji w kategorii seriale historyczne, oparty na opinii widzów, to znakomita okazja do odkrycia filmów, które nie tylko bawią, ale również edukują, prezentując historię w sposób zarówno wierny, jak i przystępny. Od dramatów wojennych po opowieści o wielkich dynastiach – ta lista to prawdziwa gratka dla miłośników historii!

Co wyróżnia dobre seriale historyczne?

Dobre seriale historyczne wyróżniają się kilkoma kluczowymi cechami, które sprawiają, że są one nie tylko rozrywkowe, ale również edukacyjne i wciągające:

  • Jednym z najważniejszych aspektów jest dokładność historyczna. Dobre seriale historyczne starannie odwzorowują wydarzenia, postacie, stroje, scenografię oraz zwyczaje danej epoki. Choć niekiedy dopuszczalne są pewne swobody twórcze, ogólny kontekst historyczny i fakty powinny być przedstawione jak najwierniej.
  • W procesie produkcji często uczestniczą historycy i eksperci, którzy pomagają w zachowaniu autentyczności, od kostiumów po dialogi, zapewniając, że przedstawienie jest zgodne z rzeczywistością historyczną.
  • Wysokiej jakości produkcje historyczne prezentują postacie w sposób złożony i wielowymiarowy, pokazując ich motywacje, słabości i siłę.
  • Łączą wierność faktom z interesującą narracją, która przyciąga i utrzymuje zainteresowanie widza.
  • Wysoka jakość produkcji, w tym kostiumy, scenografia, reżyseria oraz kinematografia, są kluczowe dla stworzenia wiarygodnego i wizualnie przekonującego świata przedstawionego.
  • Oprócz rozrywki, dobre seriale historyczne oferują również wartość edukacyjną, dostarczając widzom wiedzy na temat danej epoki, wydarzeń, kultur i postaci.

W rezultacie, najlepsze seriale historyczne to te, które zrównoważenie łączą dokładność historyczną z atrakcyjną narracją, prezentując przeszłość w sposób, który jest zarówno pouczający, jak i wciągający dla widzów.

Najlepsze seriale historyczne – TOP10 według widzów

Ranking został stworzony na podstawie ocen użytkowników z serwisów IMDb, Rotten Tomatoes, Filmweb i Metacritic. Do rankingu zostały uwzględnione tylko seriale, które uzyskały średnią ocenę co najmniej 7,0 w skali 10-punktowej.

1. Wikingowie (2013-2020)

Jeden z najpopularniejszych seriali historycznych ostatnich lat. Opowiada o losach Ragnara Lothbroka, legendarnego wikinga, który podbija Europę. Serial był emitowany w ponad 100 krajach na całym świecie i został doceniony za świetną obsadę, realistyczne sceny batalistyczne i wciągającą fabułę. Dwie nagrody Primetime Emmy i Screen Actors Guild.

2. Bridgertonowie (2020-)

Brytyjski serial kostiumowy, który opowiada o losach rodziny Bridgertonów w XIX-wiecznej Anglii, oparty na powieściach Julii Quinn z serii Bridgertonowie. Był najchętniej oglądanym serialem Netflixa w 2020 roku. 5 nagród Primetime Emmy.

3. The Crown (2016-)

Brytyjski serial biograficzny, który opowiada o losach brytyjskiej rodziny królewskiej. Serial został doceniony za dokładność historyczną, świetne aktorstwo i emocjonującą fabułę. Nagroda Grammy, Golden Globe i 73 nagrody Primetime Emmy.

4. Downton Abbey (2010-2015)

Brytyjski serial kostiumowy, który opowiada o losach rodziny Crawley i ich służby w angielskim majątku Downton Abbey w latach 1912-1926.

5. Peaky Blinders (2013-2022)

Brytyjski serial kryminalny, który opowiada o losach gangu Peaky Blinders w Birmingham w latach 20. XX wieku. Serial został doceniony za świetną obsadę, dynamiczną fabułę i stylową oprawę. 1 nagroda Primetime Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym i nagroda BAFTA.

6. Rodzina Borgiów (2011-2013)

Brytyjski serial historyczny, który opowiada o losach wpływowej rodziny Borgiów w XVI wieku. 2 nagrody Primetime Emmy dla najlepszego aktora drugoplanowego i 1 nagroda Golden Globe.

7. Dynastia Tudorów (2007-2010)

To brytyjski serial historyczny, który opowiada o losach rodziny Tudorów w XVI wieku. Niezwykle dokładny historycznie i przedstawiający skomplikowane relacje rodzinne Tudorów. 1 nagroda Primetime Emmy dla najlepszego aktora i 1 Golden Globe.

8. Rzym (2005-2007)

Serial Rzym jest jednym z najpopularniejszych seriali historycznych ostatnich lat. Został wyprodukowany przez BBC i HBO. Produkcja ta otrzymałs wiele nagród, w tym cztery nagrody Primetime Emmy. Jest to serial obowiązkowy dla wszystkich, którzy interesują się historią starożytnego Rzymu lub szukają dobrego serialu historycznego.

9. The Last Kingdom (2015-)

To brytyjski serial historyczny, który opowiada o losach Uhtreda, szkockiego chłopca, który zostaje adoptowany przez duńskich wikingów. Doceniony za świetną obsadę, realistyczne sceny batalistyczne i wciągającą fabułę. 1 nagroda Primetime Emmy dla najlepszego aktora drugoplanowego.

10. Barbarians (2020-)

Nniemiecki serial historyczny, który opowiada o losach germańskich plemion, które stawiają czoła rzymskiej inwazji. Serial został doceniony za świetną obsadę, realistyczne sceny batalistyczne i emocjonującą fabułę.