Najlepsze filmy wojenne na faktach. Ranking Top 25

W dziedzinie filmów wojennych opartych na faktach, prawdziwe historie bohaterstwa, poświęcenia i dramatu wojennego nabierają szczególnego znaczenia. Nasz ranking Top 25 najlepszych filmów wojennych opartych na faktach ukazuje nie tylko mistrzowskie wykonanie artystyczne, lecz także oddanie hołdu prawdziwym wydarzeniom z przeszłości.

Najlepsze filmy wojenne na faktach. Ranking Top 25

Oto ranking Top 25 najlepszych filmów wojennych opartych na faktach, które poruszają i fascynują!

 1. Szeregowiec Ryan (1998) – opowiada o grupie amerykańskich żołnierzy, którzy zostali wysłani z zadaniem odnalezienia i uratowania sierżanta Jamesa Ryana, jedynego pozostałego przy życiu brata z czterech synów. Film jest uważany za jeden z najbardziej realistycznych i poruszających filmów o wojnie.
 2. Lista Schindlera (1993) – film opowiada o Oskarze Schindlerze, niemieckim biznesmenie, który uratował życie ponad 1000 Żydów podczas II wojny światowej. Film jest uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej poruszających filmów o Holokauście.
 3. Pluton (1986) – amerykański dramat wojenny w reżyserii i według scenariusza Olivera Stonea z 1986 roku. Film opowiada historię młodego ochotnika, Chrisa Taylora (Sheen), który przybywa do Wietnamu, aby walczyć w wojnie.
 4. Przełęcz ocalonych (2001) – opowiada o grupie amerykańskich żołnierzy, którzy zostali wysłani z zadaniem uratowania amerykańskich jeńców wojennych z obozu w Korei Północnej. Film jest uważany za jeden z najbardziej poruszających filmów o wojnie w Korei.
 5. Łowca jeleni (1978) – o grupie amerykańskich żołnierzy, którzy wracają do domu po wojnie w Wietnamie. Film jest uważany za jeden z najbardziej realistycznych i poruszających filmów o wojnie w Wietnamie.
 6. 1917 (2019) – o dwóch młodych brytyjskich żołnierzach, którzy są wysłani z zadaniem przeniesienia ważnej wiadomości do innego oddziału. Film jest zrealizowany w unikalnym stylu, który sprawia wrażenie, że oglądamy film na żywo.
 7. American Sniper (2014) – dramat wojenny w reżyserii Clinta Eastwooda z 2014 roku. Film jest oparty na autobiografii Chrisa Kylea, najskuteczniejszego snajpera w historii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
 8. Hotel Ruanda (2004) – amerykański dramat wojenny w reżyserii Terryego Georgea z 2004 roku. Film jest oparty na faktach i opowiada historię Paula Rusesabagina, dyrektora hotelu Mille Collines w Kigali w Rwandzie.
 9. Dunkierka (2017) – o ewakuacji brytyjskich żołnierzy z Dunkierki w 1940 roku. Film jest zrealizowany w unikalnym stylu, który sprawia wrażenie, że oglądamy film z perspektywy żołnierzy.
 10. The heart locker (2008) – o grupie amerykańskich saperów, którzy pracują na polu minowym w Iraku. Film jest uważany za jeden z najbardziej realistycznych i poruszających filmów
 11. O jeden most za daleko (1977) – o grupie brytyjskich spadochroniarzy, którzy zostali wysłani z zadaniem zniszczenia mostu w Normandii w 1944 roku. Film jest uważany za jeden z najlepszych przykładów kina wojennego z lat 70.
 12. Pianista (2002) – o życiu polskiego pianisty Władysława Szpilmana podczas II wojny światowej. Szpilman jest zmuszony do ukrywania się przed nazistami i przeżywa koszmar Holokaustu. Film jest uważany za jeden z najbardziej poruszających i przejmujących filmów o wojnie.
 13. Bitwa o Algier (1966) – włosko-algierski dramat wojenny w reżyserii Gillo Pontecorvo z 1966 roku. Film opowiada o wojnie algierskiej, która trwała w latach 1954-1962. Film przedstawia brutalną wojnę uliczną, która toczy się między FLN a francuskimi siłami okupacyjnymi. Pokazuje również ludzką twarz wojny, zarówno po stronie FLN, jak i po stronie francuskiej.
 14. Długi dzień w Normandii (1962) – amerykański dramat wojenny w reżyserii Darryla F. Zanucka z 1962 roku. Film opowiada o Dniu D, czyli lądowaniu aliantów w Normandii w 1944 roku. 8 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, najlepszego reżysera, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsze zdjęcia.
 15. Wiatr w kierunku diabła (1996) – polski dramat filmowy w reżyserii Jerzego Łukaszewicza z 1996 roku. Film opowiada o losach polskiej rodziny, która po II wojnie światowej zostaje przesiedlona na Ziemie Odzyskane.
 16. Bękarty wojny (2009) – o grupie żydowskich żołnierzy, którzy pracują dla armii amerykańskiej w czasie II wojny światowej. Film jest uważany za jeden z najbardziej oryginalnych i zabawnych filmów wojennych.
 17. Amistad (1997) – amerykański dramat historyczny w reżyserii Stevena Spielberga. Film opowiada historię prawdziwego wydarzenia, jakim było powstanie niewolników na statku handlowym Amistad w 1839 roku. Poruszający i inspirujący film, który opowiada ważną historię o wolności i sprawiedliwości.
 18. U-571 (2000) – opowiada historię załogi łodzi podwodnej USS Tigerfish, która otrzymuje zadanie zdobycia maszyny szyfrującej Enigma. Enigma była maszyną, której używano do szyfrowania wiadomości morskich. Jej zdobycie pozwoliłoby aliantom odczytywać niemieckie wiadomości, co mogłoby dać im ogromną przewagę w wojnie. U-571 to dobrze zrealizowany film akcji, który przedstawia realistyczne obrazy walki na morzu podczas II wojny światowej. Film jest również pełen napięcia i akcji.
 19. Wróg u bram (2001) – amerykański dramat wojenny w reżyserii Jean-Jacquesa Annauda z 2001 roku. Film opowiada o fikcyjnym pojedynku snajperskim Wasilija Zajcewa z niemieckim strzelcem wyborowym podczas bitwy stalingradzkiej w 1942 roku. Obaj strzelcy wyborowi toczą między sobą zacięty pojedynek, który trwa przez wiele dni. Pojedynek ten ma wpływ na losy bitwy stalingradzkiej.
 20. Jadąc na północ (2007) – japoński dramat filmowy w reżyserii Ryusuke Hamaguchiego z 2021 roku. Film jest adaptacją opowiadania Harukiego Murakamiego o tym samym tytule. Film opowiada historię Yusuke Kafuku, aktora i reżysera teatralnego, który zostaje zaproszony do reżyserii sztuki w Hiroszimie. Kafuku jedzie tam samochodem, który należał do jego zmarłej żony. Został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Oscarem za najlepszy film międzynarodowy.
 21. Sztandar chwały (2006) – amerykański dramat wojenny w reżyserii Clinta Eastwooda z 2006 roku. Film opowiada o trzech żołnierzach, którzy zostali uwiecznieni na słynnym zdjęciu z flagą Stanów Zjednoczonych na szczycie Iwo Jimy podczas II wojny światowej. Jest to zarówno wzruszająca, jak i poruszająca opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i cenie wojny.
 22. Walkiria (2008) – dramat wojenny w reżyserii Bryana Singera z 2008 roku. Film opowiada o nieudanym zamachu stanu na Adolfa Hitlera przez grupę oficerów Wehrmachtu w 1944 roku. Film został doceniony przez krytyków, ale spotkał się również z krytyką ze strony niektórych historyków, którzy twierdzili, że film przedstawia nieprawdziwe i uproszczone przedstawienie wydarzeń. Nominacja do Oscara za najlepsze zdjęcia.
 23. Bitwa o Midway (1942) – opowiada o bitwie o Midway, która miała miejsce w czerwcu 1942 roku i była punktem zwrotnym w wojnie na Pacyfiku. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Amerykanów i zniszczeniem większości japońskiej floty lotniskowców. 
 24. 12 lat niewoli (2013) – film opowiada historię Solomona Northupa, wolnego czarnoskórego mężczyzny, który zostaje podstępem porwany i sprzedany jako niewolnik. Northup spędza 12 lat w niewoli na plantacjach bawełny w Luizjanie.
 25. Szeny z życia (1979) – o życiu niemieckiego żołnierza, Wernera Holta, od jego szkolenia w szkole wojskowej w 1938 roku do śmierci na froncie wschodnim w 1945 roku. Film jest uważany za jeden z najbardziej dokładnych i przejmujących przedstawień wojny z perspektywy żołnierza.