Najlepsze filmy postapokaliptyczne – Top 20 filmów które musisz zobaczyć

W świecie kina postapokaliptycznego, gdzie realność zderza się z wyobraźnią, istnieje niezaprzeczalny urok w odwzorowaniu przyszłości po katastrofie. Nasza lista najlepszych filmów postapokaliptycznych obejmuje dwadzieścia produkcji, które nie tylko fascynują swoimi wizjami zrujnowanego świata, ale także pozostawiają widzów w zamyśleniu nad kondycją ludzkości w obliczu zagłady. Od Mad Max: Na drodze gniewu po Dzień Niepodległości – to filmy, które musisz zobaczyć, by zanurzyć się w apokaliptycznym odrodzeniu kina.

Fascynacja kinem postapokaliptycznym – co w nim cenimy?

Fascynacja kinem postapokaliptycznym tkwi w zdolności tych produkcji do zanurzenia widza w odmiennym, często surowym i nieprzewidywalnym świecie. W takim kontekście, cenimy wyobraźnię reżyserów, którzy tworzą wizje po katastrofie, pokazując, jak ludzkość radzi sobie w obliczu skrajnych warunków. Ponadto, filmy postapokaliptyczne często stawiają pytania dotyczące natury ludzkiej, moralności i przetrwania, co pobudza do refleksji nad naszymi własnymi wartościami. To także gatunek, który pozwala eksplorować różne aspekty psychologii społecznej, ukazując, jak ludzie reagują na ekstremalne sytuacje. Wreszcie, w kinie postapokaliptycznym ceni się również atmosferę, oryginalne światy i nierzadko wizualne spektakle, które wyostrzają doznania widza, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Najlepsze filmy postapokaliptyczne – Top 20 filmów które musisz zobaczyć

1. Mad Max: Na drodze gniewu (2015) – australijsko-amerykański film akcji w reżyserii Georgea Millera. Jest to czwarty film z serii Mad Max i kontynuacja filmu z 1985 roku, Mad Max pod Kopułą Gromu. Film opowiada historię Maxa Rockatanskyego (Tom Hardy), który ucieka z niewoli bandytów i łączy siły z Imperator Furiosą (Charlize Theron), która ucieka z Cytadeli, chroniąc pięć żon Pułkownika Joe (Hugh Keays-Byrne). Film był komercyjnym sukcesem, zarabiając ponad 378 milionów dolarów przy budżecie 150 milionów dolarów.

2. Dzień Niepodległości (1996) – amerykański film science fiction w reżyserii Rolanda Emmericha. Film opowiada o inwazji obcych na Ziemię i o grupie ludzi, którzy starają się ją powstrzymać. Film otrzymał cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy montaż dźwięku, najlepszy montaż montażowy i najlepsze efekty specjalne. 

3. 12 małp (1995) – film science fiction w reżyserii Terryego Gilliama. Film opowiada o podróży w czasie do przeszłości w celu zapobieżenia apokalipsie. Film rozpoczyna się w roku 2035, kiedy Ziemia jest zniszczona przez wirusa, który zabił większość populacji. 

4. Księga ocalenia (2010) – amerykański film przygodowy w reżyserii braci Hughes. Film opowiada o samotnym wędrowcu o imieniu Eli (Denzel Washington), który strzeże tajemniczej księgi, dającej nadzieję na ocalenie ludzkości. 

5. I Am Legend (2007) – amerykański film akcji, horror i postapokaliptyczny w reżyserii Francisa Lawrencea. Film jest adaptacją powieści Richarda Mathesona o tym samym tytule z 1954 roku. Film opowiada historię Roberta Nevillea (Will Smith), który jest ostatnim człowiekiem na Ziemi po tym, jak nowy wirus zainfekował i zatransformował większość populacji w krwiożercze mutanty. Neville spędza swoje dni, polując na mutanty i szukając lekarstwa na wirusa. 

6. The Road (2009) – dramat postapokaliptyczny w reżyserii Johna Hillcoata. Film jest adaptacją powieści Cormaca McCarthyego o tym samym tytule z 2006 roku. Film opowiada historię ojca (Viggo Mortensen) i syna (Kodi Smit-McPhee), którzy podróżują przez postapokaliptyczną Amerykę w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.  

7. Oblivion (2013) – film akcji science fiction z 2013 roku w reżyserii Josepha Kosinskiego. Wyprodukowana przez Universal Pictures. Akcja rozgrywa się w roku 2077. Ziemia jest opuszczona i zniszczona przez inwazję obcych. Jack Harper (Tom Cruise) jest jednym z ostatnich ludzi na Ziemi, który pracuje jako technik obsługi dronów, które rozbijają asteroidy zmierzające w kierunku planety.

8. Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (2008) – amerykański dramat science-fiction w reżyserii Scotta Derricksona, remake filmu z 1951 roku pod tym samym tytułem. Scenariusz filmu oparto na opowiadaniu Harryego Batesa Rozstanie z Panem. W centrum Nowego Jorku ląduje ogromny statek kosmiczny. Z niego wychodzi Klaatu, humanoidalny przybysz z innej planety. Klaatu twierdzi, że przybył na Ziemię z misją pokojową. 

9. Świat wojny Z (2013) – W 2013 roku świat pogrąża się w chaosie. Zombie atakują ludzi na całym świecie, a rządy są bezradne. Gerry Lane, były pracownik ONZ, który stracił żonę i córkę podczas ataku zombie, jest wysłany na misję, aby odnaleźć sposób na powstrzymanie epidemii. Gerry podróżuje po całym świecie, rozmawiając z naukowcami, wojskowymi i zwykłymi ludźmi, aby dowiedzieć się więcej o zombie. W końcu odkrywa, że zombie są odporne na większość broni i zaraźliwe poprzez ugryzienie. Gerry musi znaleźć sposób na powstrzymanie epidemii, zanim będzie za późno.

10. Mad Max 2: Wojownik szos (1981) – australijski film akcji z 1981 roku w reżyserii Georgea Millera, kontynuacja filmu Mad Max z 1979 roku. W filmie główną rolę gra Mel Gibson, który wciela się w postać Maxa Rockatanskyego, byłego policjanta, który przemierza postnuklearną Australię, walcząc z bandytami. 

11. Mad Max pod Kopułą Gromu (1985) – Akcja filmu toczy się w postapokaliptycznym świecie, w którym jedynym prawem jest siła. Max Rockatansky, były policjant, przemierza pustynię w swoim zmodyfikowanym samochodzie. W końcu zostaje schwytany przez bandytów dowodzonych przez Poborcę. Poborca zmusza Maxa do udziału w brutalnych walkach gladiatorów w Kopule Gromu, oazie otoczonej przez pustynię. 

12. Blade Runner 2049 (2017) – Trzydzieści lat po wydarzeniach z pierwszego filmu, w świecie opanowanym przez replikanty, nowy blade runner, K (Ryan Gosling), odkrywa tajemnicę, która może pogrążyć pozostałą ludzkość w chaosie. K decyduje się zbadać sprawę, co prowadzi go do odkrycia Ricka Deckarda (Harrison Ford), byłego blade runnera, który uważa się za martwego. Film eksploruje tematy tożsamości, świadomości i istoty życia. 

13. Dzieci ludzkości (2006) – brytyjski postapokaliptyczny thriller z 2006 roku w reżyserii Alfonso Cuarona, oparty na powieści P.D. James z 1992 roku o tym samym tytule. Film opowiada o świecie, w którym od 18 lat nie urodziło się żadne dziecko. Theo Faron (Clive Owen), były działacz polityczny, jest wynajęty przez grupę rebeliantów, aby przetransportować Kee (Clare-Hope Ashitey), 16-letnią kobietę, która jest prawdopodobnie jedyną ciężarną kobietą na świecie. Theo, Kee i rebelianci muszą przedrzeć się przez Londyn, aby dotrzeć do bezpiecznego miejsca. 

14. Świt żywych trupów (2004) – Akcja filmu rozgrywa się w Filadelfii, gdzie wybucha epidemia zombie. Grupa ocalałych ucieka do centrum handlowego, aby się tam schronić. W centrum handlowym muszą walczyć z zombie, które chcą ich zabić.

15. The Walking Dead (2010) – Serial opowiada o grupie ocalałych z apokalipsy zombie, którzy wędrują po postapokaliptycznych Stanach Zjednoczonych, szukając bezpiecznego miejsca do życia.

16. Matrix (1999) – ludzie żyją w symulacji rzeczywistości, a grupa rebeliantów walczy o wyzwolenie ich z Matrixa.

17. Snowpiercer: Arka przyszłości (2013) – Akcja filmu rozgrywa się w 2031 roku. Świat został zniszczony przez globalne ocieplenie, a jedynymi ocalałymi są pasażerowie Snowpiercera, pociągu-miasta, który jeździ po pędzącej wokół Ziemi pętli.

18. The Last of Us (2020) – Akcja filmu rozgrywa się dwadzieścia lat po tym, jak świat został zniszczony przez wirusa, który zamienia ludzi w zombie. Joel Miller (Pascal), przemytnik, zostaje wynajęty do przewiezienia 14-letniej Ellie (Ramsey) przez Stany Zjednoczone do Kalifornii. Ellie jest zarażona wirusem, ale jest jedyną osobą, która może dać ludzkości nadzieję na wynalezienie lekarstwa.

19. The Rover (2014) – mężczyzna wyrusza w podróż po postapokaliptycznej Australii, aby odzyskać swój samochód.

20. Łowcy androidów (1982) – Akcja filmu rozgrywa się w Los Angeles w 2019 roku. Rick Deckard (Ford) jest łowcą androidów, czyli osób sztucznie stworzonych, które zbuntowały się przeciwko ludzkości i zostały wygnane z Ziemi.