Najlepsze filmy polskie z lat 1970 – 1979 (lata 70-te)

Lata 70-te w polskim kinie to czas ważnych przemian artystycznych i bogatej ekspresji twórczej. Filmy polskie z tego okresu cechuje zarówno głębia psychologiczna, jak i metaforyczne podejście do rzeczywistości socjalistycznej. Wśród tych dzieł znalazły się liczne klasyki, które nie tylko wywarły wpływ na rozwój kinematografii w Polsce, ale także zyskały uznanie na arenie międzynarodowej, reprezentując unikalne połączenie artystycznej wizji i społecznego komentarza.

W czym tkwi urok polskich filmów z lat 70-tych?

Urok polskich filmów z lat 70-tych tkwi w kilku kluczowych aspektach, które wyróżniają je na tle światowej kinematografii:

  • Mocne, wielowymiarowe historie. Polskie filmy z tego okresu często opowiadały złożone, głęboko ludzkie historie, które odzwierciedlały zarówno osobiste doświadczenia, jak i szersze społeczno-polityczne konteksty. 
  • Metaforyczne i symboliczne podejście. W dobie cenzury, wielu twórców filmowych posługiwało się metaforą i symboliką, aby omijać ograniczenia polityczne i mówić o ważnych sprawach w sposób ukryty, ale głęboko znaczący. Dzięki temu, ich filmy były wielowarstwowe i otwarte na różnorodne interpretacje.
  • Innowacyjność i eksperymenty formy. Lata 70-te były okresem, kiedy polscy filmowcy eksperymentowali z formą filmową, eksplorując nowe techniki narracyjne, wizualne i dźwiękowe. 
  • Silne postacie i dobre aktorstwo. Polskie filmy z lat 70-tych często prezentowały silnie zarysowane postaci, zarówno główne, jak i drugoplanowe, które były wiarygodne i skomplikowane. Wysoki poziom aktorstwa dodatkowo wzmocnił te kreacje, czyniąc je niezapomnianymi.
  • Komentarz społeczny i polityczny. Mimo ograniczeń cenzury, twórcy filmowi potrafili inteligentnie komentować rzeczywistość polityczną i społeczną, pokazując zarówno jej absurdy, jak i trudności. 

W rezultacie, polskie filmy z lat 70-tych są cenione za ich emocjonalną głębię, artystyczną odwagę i zdolność do mówienia o ważnych tematach w sposób subtelny i wielowymiarowy, co czyni je ważnym elementem dziedzictwa kulturowego.

Ranking 15 najlepszych polskich filmów z lat 1970-1979

1. Rejs (1970), reż. Marek Piwowski

Kultowa komedia, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Opowiada historię grupy turystów, którzy wyjeżdżają na rejs statkiem po Bałtyku. Podczas rejsu dochodzi do wielu absurdalnych sytuacji, które wywołują śmiech widzów. Film jest jednocześnie satyrą na polską rzeczywistość lat 70.

2. Poszukiwany, poszukiwana (1972), reż. Stanisław Bareja

Kolejna komedia Stanisława Barei, która również jest bardzo popularna. Opowiada historię dziewczyny, która ucieka z domu i udaje się do Warszawy. W stolicy poznaje mężczyznę, który pomaga jej odnaleźć rodzinę. Film jest zabawną opowieścią o miłości i poszukiwaniu tożsamości.

3. Nie ma róży bez ognia (1974), reż. Stanisław Bareja

Zabawna komedia o historii młodego małżeństwa, które próbuje się przeprowadzić do nowego mieszkania. Ich plany krzyżuje były mąż kobiety, który nie chce jej go oddać. Film to zabawna satyra na PRL-owską biurokrację.

4. Nie lubię poniedziałku (1971), reż. Tadeusz Chmielewski

Komedia opowiadająca historię kobiety, która ma fobię przed poniedziałkami. Każdy poniedziałek jest dla niej prawdziwym koszmarem. Film jest zabawną opowieścią o ludzkich fobiach.

5. Czterdziestolatek (1973-1978), reż. Jerzy Gruza

Serial obyczajowy Jerzego Gruzy, który opowiada o codziennym życiu zwykłego Polaka. Serial był emitowany przez wiele lat i stał się kultowy. Opowiada o życiu pana Jerzego, który jest typowym przedstawicielem PRL-owskiego mieszczaństwa.

6. Jak rozpętałem II wojnę światową (1971), reż. Tadeusz Chmielewski

Komediowa historia młodego chłopca, który przypadkowo powoduje wybuch II wojny światowej. Film jest zabawną opowieścią o skutkach małych działań.

7. Noce i dnie (1975), reż. Jerzy Antczak

Dramat obyczajowy Jerzego Antczaka, który jest adaptacją powieści Marii Dąbrowskiej. Film opowiada o miłości dwóch młodych ludzi z różnych środowisk – Barbary i Witolda. Ich miłość jest burzliwa i pełna przeszkód. Film jest opowieścią o miłości, ale także o społeczeństwie polskim lat 20. i 30. XX wieku.

8. Ziemia obiecana (1975), reż. Andrzej Wajda

Dramat historyczny Andrzeja Wajdy, który opowiada o losach trzech młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do Łodzi w poszukiwaniu szczęścia. Film jest opowieścią o ambicji, pieniądzach i miłości. Jest to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.

9. Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1976), reż. Andrzej Wajda

Dramat historyczny Andrzeja Wajdy o życiu i śmierci Barbary Radziwiłłówny. Film jest opowieścią o miłości, władzy i zdradzie. Jest to jeden z najpiękniejszych filmów kostiumowych w historii polskiego kina.

10. Sanatorium pod klepsydrą (1973), reż. Wojciech Jerzy Has

Surrealistyczny dramat psychologiczny, opowiadający o losach mężczyzny, który trafia do sanatorium, gdzie zostaje poddany dziwnym zabiegom.

11. Spokój (1976), reż. Krzysztof Zanussi 

Dramat psychologiczny o losach człowieka, który próbuje odnaleźć spokój wewnętrzny.

12. Życie rodzinne (1970), reż. Krzysztof Zanussi 

Ddramat obyczajowy, opowiadający o losach rodziny, która przeżywa kryzys.

13. Człowiek z marmuru (1976), reż. Andrzej Wajda

Dramat historyczny Andrzeja Wajdy o losach robotnika, który zostaje bohaterem filmu dokumentalnego. Film jest opowieścią o historii i pamięci.

14. Tańczący jastrząb (1977), reż. Andrzej Wajda

Dramat historyczny o losach polskiego pilota, który walczy w Hiszpanii w czasie wojny domowej.

15. Paciorki jednego różańca (1979), reż. Kazimierz Kutz 

Dramat historyczny, opowiadający o losach mieszkańców wsi, którzy przeżywają okupację niemiecką.

Ten ranking został stworzony w oparciu o opinie krytyków, widzów i historyków kina. Filmy zostały ocenione pod względem artystycznym, formalnym i społecznym.