Najlepsze filmy o samochodach i wyścigach. Top 10 redakcji

W kinematografii motoryzacyjnej samochody stają się dziś nie tylko środkiem transportu, lecz także niemal bohaterami niezwykłych historii i emocjonujących wyścigów. Redakcja przygotowała zestawienie dziesięciu najlepszych filmów o samochodach, które nie tylko oddają moc i szybkość tych maszyn, lecz także wciągają widza w pasjonujący świat wyścigów. Oto niezapomniane produkcje, które zasługują na uwagę miłośników motoryzacji i kina akcji.

Najlepsze filmy o samochodach i wyścigach. Top 10 redakcji

Oto ranking dziesięciu najbardziej porywających filmów o samochodach i wyścigach, które z pewnością zaspokoją apetyty każdego pasjonata motoryzacji:

  • Szybcy i wściekli (2001) – Kultowy film, który rozpoczął jedną z najbardziej dochodowych serii filmowych o motoryzacji. Film opowiada historię Briana OConnera, młodego policjanta pod przykrywką, który przenika do grupy Dominicka Toretto, lidera gangu nielegalnych wyścigów samochodowych. Brian musi zdobyć zaufanie Toretto, aby móc go zdemaskować jako organizatora serii porwań ciężarówek. Film zarobił ponad 207 milionów dolarów na całym świecie, przy budżecie 38 milionów dolarów. Był to duży sukces kasowy i przyczynił się do popularyzacji serii Szybcy i wściekli.
  • Le Mans 66: Wyścig z czasem (2019) – Epicka opowieść o rywalizacji Forda i Ferrari w wyścigu 24 godziny Le Mans. Film opowiada historię Carrolla Shelbyego i Kena Milesa, którzy zostali zatrudnieni przez Ford Motor Company, aby zbudować samochód wyścigowy, który mógłby pokonać dominujące na torach Ferrari. Produkcja wykorzystała prawdziwe samochody wyścigowe z lat 60, a film zarobił ponad 225 milionów dolarów na całym świecie, czyniąc go komercyjnym sukcesem. Film otrzymał cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię, montaż i aktora drugoplanowego (Christian Bale). Ostatecznie otrzymał dwie nagrody: za montaż i aktora drugoplanowego.
  • Grand Prix (1966) – Klasyczna produkcja przedstawiająca intensywność ścigania się w Formule 1. Amerykański dramat sportowy z 1966 roku w reżyserii Johna Frankenheimera. Film opowiada o czterech kierowcach Formuły 1, którzy walczą o mistrzostwo świata w sezonie 1966. Produkcja kręcona na prawdziwych torach wyścigowych, w tym na Monzy, Spa-Francorchamps i Watkins Glen. Grand Prix jest uważany za jeden z najlepszych filmów sportowych wszechczasów. Często chwalony za realistyczne przedstawienie wyścigów samochodowych i za to, że opowiada inspirującą historię o rywalizacji i poświęceniu.
  • Rush (2013) – Reżyseria Rona Howarda. Amerykański biograficzny dramat sportowy z 2013 roku w reżyserii Rona Howarda. Film opowiada o rywalizacji między dwoma kierowcami Formuły 1: Jamesem Huntem (Chris Hemsworth) i Nikim Laudą (Daniel Bruhl). Film otrzymał cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku. Ostatecznie otrzymał nagrodę za najlepszy montaż. Ciekawostki:
    • Film był kręcony w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii.
    • Produkcja wykorzystała na planie prawdziwe samochody wyścigowe z lat 70.
    • W filmi eużyto również nagrań z prawdziwych wyścigów Formuły 1.
    • Chris Hemsworth uczył się jeździć samochodem wyścigowym w czasie kręcenia filmu.
  • Dni chwały (1990) – Historia młodego kierowcy wyścigowego, z Tomem Cruisem w roli głównej. Film opowiada historię Colea Tricklea (Tom Cruise), młodego kierowcy NASCAR, który walczy o swoje miejsce w serii. Film był kręcony w różnych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych, w tym na torze wyścigowym Daytona International Speedway, a produkcja wykorzystała prawdziwe samochody wyścigowe NASCAR.  Dwie nagrody Saturna, w tym za najlepszy film akcji i najlepszego aktora (Tom Cruise). Dni chwały był komercyjnym sukcesem i przyczynił się do popularyzacji NASCAR w Stanach Zjednoczonych.
  • Senna (2010) – Dokument poświęcony legendarnemu kierowcy Formuły 1, Ayrtonowi Sennie. To brytyjsko-francusko-amerykański film dokumentalny z 2010 roku w reżyserii Asifa Kapadii. Film opowiada historię Ayrtona Senny, brazylijskiego kierowcy Formuły 1, który trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata. Senna jest uważany za jeden z najlepszych filmów dokumentalnych wszechczasów.
    • Film otrzymał cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film dokumentalny. Ostatecznie otrzymał nagrodę za najlepszy film dokumentalny.
    • Film otrzymał również dwie nagrody BAFTA, w tym za najlepszy film dokumentalny i najlepsze zdjęcia.
  • Baby Driver (2017) – Amerykański film akcji z 2017 roku w reżyserii Edgara Wrighta. Film opowiada historię Babyego, młodego kierowcy, który pracuje dla Doca, lidera gangu przestępczego. Baby musi wykonywać zadania dla Doca, aby spłacić dług, który zaciągnął u niego jego ojciec. Baby driver był pierwszym filmem, który wykorzystał technikę kinografii sferycznej, aby zapewnić widzom wrażenie, że są w samym środku wyścigu. Film przyczynił się również do popularyzacji wyścigów samochodowych na całym świecie.
    • W filmie wykorzystano muzykę z lat 70. i 80. XX wieku, która została dopasowana do akcji.
    • Ansel Elgort, który wciela się w rolę Babyego, nauczył się jeździć samochodem ręczną skrzynią biegów w czasie kręcenia filmu.
    • Nagroda BAFTA za najlepsze zdjęcia i nominacja do Oscara za najlepsze zdjęcia.
  • Bullitt (1968) – Klasyczny film akcji z niezapomnianą sceną pościgu ulicznego w San Francisco. Amerykański film neo-noir z 1968 roku w reżyserii Petera Yatesa z Steveem McQueenem w roli głównej. Film jest oparty na powieści Mute Witness Roberta L. Pikea i opowiada historię detektywa Franka Bullitta, który ściga morderców świadka koronnego. Ciekawostki:
    • W filmie wykorzystano prawdziwe samochody, w tym Ford Mustang GT390 Fastback, który jeździł Bullitt.
    • Słynna scena pościgu samochodowego w filmie została nakręcona w ciągu jednego dnia.
    • Dwie nominacje do Oscara, w tym za najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku.
  • 60 sekund (2000) – Ekscytujący film o grupie złodziei samochodów, których celem jest skradzenie 50 aut w jedną noc. Amerykański film akcji w reżyserii Dominica Seny. Jest to remake filmu Gone in Sixty Seconds z 1974 roku. Film opowiada historię Memphisa Rainesa (Nicolas Cage), byłego złodzieja samochodów, który musi ukraść 50 luksusowych samochodów w ciągu 72 godzin, aby uratować życie swojego brata. Ciekawostki:
    • Film był kręcony w Los Angeles, Las Vegas i Nowym Orleanie.
    • W filmie wykorzystano prawdziwe samochody, w tym Shelby GT500, Ferrari Enzo, Lamborghini Diablo, Bugatti EB110 i McLaren F1.
  • Need for Speed (2014) – Ekranizacja kultowej serii gier komputerowych, z udziałem Aarona Paula. Jest to adaptacja serii gier wideo Need for Speed. Film opowiada historię Tobeya Marshalla (Aaron Paul), byłego kierowcy wyścigowego, który został wrobiony w przestępstwo i wysłany do więzienia. Po odbyciu kary Marshall postanawia zemścić się na swoim byłym wspólniku, Dino Brewsterze (Dominic Cooper). W filmie wykorzystano prawdziwe samochody, w tym Ford Mustang GT-350R, Dodge Challenger SRT Hellcat, Chevrolet Camaro Z/28 i Bugatti Veyron Super Sport. Dwie nominacje do Teen Choice Awards, w tym za najlepszy film akcji i najlepszą aktorkę dramatyczną (Imogen Poots).