Uzyskanie prawa jazdy to dla wielu osób pierwszy krok w kierunku pełnej niezależności i mobilności. Niestety, przyszli kierowcy, którzy chcą zdobyć upragnioną licencję, muszą liczyć się z niemałym wydatkiem. W artykule omówimy wszystkie koszty związane z kursem na prawo jazdy oraz egzaminem państwowym. Podpowiemy również, w jaki sposób można opłacić kurs na prawo jazdy, bez nadwyrężania domowego budżetu. Zachęcamy do lektury!Ile kosztuje kurs prawa jazdy?
Niestety ceny kursów prawa jazdy już od kilku lat stale się zwiększają. Wśród głównych powodów wymienia się m.in. rosnące ceny paliwa oraz wzrost kosztów eksploatacji użytkowanych pojazdów. Aktualnie średnia opłata za kurs podstawowy wynosi około 3-4 tysiące złotych. Kursanci, którzy chcą skorzystać z udogodnień, w tym m.in. przyspieszonego kursu muszą liczyć się z jeszcze większym wydatkiem.
Kurs na prawo jazdy obejmuje:
- 30 godzin lekcji teoretycznych — każda trwa 45 minut,
- 30 godzin zajęć praktycznych — każda godzina jazdy z instruktorem trwa 60 minut,
- niezbędne materiały dydaktyczne, które pomagają przygotować się do egzaminu teoretycznego.
Opłata za kurs prawa jazdy stanowi największy i znaczący koszt, na który musi przygotować się przyszły kierowca. Na szczęście w niektórych szkołach istnieje opcja rozłożenia płatności na dogodne raty miesięczne. Szkoła A&ATUT działająca w Poznaniu proponuje swoim kursantom możliwość opłacenia kursu w 4 ratach 0% lub opcję skorzystania z rat PayU — w tym przypadku kwota może być rozłożona nawet na 50 rat! Wtedy miesięczna opłata wyniesie zaledwie kilkadziesiąt złotych.
Podczas wyboru kursu, który już stanowi niemały wydatek, warto zdecydować się na współpracę ze szkołą, w której kursant może liczyć na dodatkowe udogodnienia. W poznańskiej szkole A&ATUT dostępne są kursy w wersji podstawowej i ekspresowej z gwarancją ukończeniem wszystkich jazd w 19 dni. Istnieje również opcja zdalnego udziału w zajęciach teoretycznych. Ponadto w ramach kursu przyszły kierowca odbywa 2 godziny jazd sportowym MUSTANGIEM CABRIO.
Koszt egzaminu WORD
Po ukończeniu kursu na prawo jazdy konieczne jest podejście do egzaminu państwowego — teoretycznego i praktycznego. W obu przypadkach kursant musi uiścić w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego stosowną opłatę, która wynosi:
- 50 złotych dla egzaminu teoretycznego,
- 200 złotych dla egzaminu praktycznego.
W przypadku niezdania i ponownego podejścia do egzaminu kursant musi kolejny raz pokryć koszt zdawanej teorii lub praktyki.
Warto zaznaczyć, iż od początku 2024 roku sejmiki wojewódzkie mogą samodzielnie ustalać wysokość opłat za egzaminy na prawo jazdy. W wielu WORD-ach ogłoszono więc podwyżki sięgające około 10% dotychczasowej ceny. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów już w 2025 roku w pozostałych ośrodkach również może dojść do podwyższenia opłat za egzaminy głównie ze względu na rosnące ceny paliwa i wzrost kosztów zatrudnienia egzaminatorów. Aktualnie w wielu ośrodkach obowiązują następujące ceny — 55 złotych dla egzaminu teoretycznego oraz około 220 złotych dla egzaminu praktycznego.
Dodatkowe koszty związane z uzyskaniem prawa jazdy to:
- badania lekarskie — 200 złotych,
- zdjęcie do dokumentu — około 30 złotych,
- złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy — aktualnie wynosi 100 złotych, jednak w 2025 roku planowana jest podwyżka aż o 50%.
Łączny koszt uzyskania prawa jazdy, z którym musi liczyć się każdy przyszły kierowca, wynosi od 3500 do nawet 4500 złotych. Ostateczna kwota jest zależna od wielu czynników, w tym m.in. od rodzaju wybranego kursu oraz regionu, w którym kursant podchodzi do egzaminu. Należy również pamiętać, że większość kursantów zdaje egzamin dopiero za 2 lub 3 razem, co niestety wiąże się z dodatkowymi wydatkami, takimi jak wykupienie jazd doszkalających i opłata za ponowne przystąpienie do egzaminu w WORD.
Podsumowanie
Zdobycie licencji kierowcy wiąże się z licznymi wydatkami, z których największy to niestety opłata za obowiązkowy kurs prawa jazdy, wynosząca około 3-4 tysięcy złotych. Na szczęście wiele szkół, w tym A&ATUT z Poznania umożliwia rozłożenie wymaganej płatności na dogodne dla kursanta raty. Taka opcja znacznie przyspiesza termin uzyskania wymarzonego prawa jazdy i pozwala cieszyć się mobilnością, otwierając przed młodymi kierowcami wiele nowych możliwości.