Najlepsze kryminalne seriale skandynawskie. Netflix, HBO, Amazon

Skandynawskie seriale kryminalne, znane ze swojej mrocznej atmosfery i skomplikowanych fabuł, zyskały międzynarodową popularność dzięki platformom takim jak Netflix, HBO i Amazon. Charakteryzują się one głęboko rozbudowanymi postaciami, napięciem psychologicznym oraz szczegółowo zarysowanymi śledztwami, które często odzwierciedlają społeczne i kulturowe aspekty krajów skandynawskich. Dzięki wyjątkowemu podejściu do gatunku, seriale te stały się synonimem wysokiej jakości kryminału, przyciągając widzów z całego świata. Które z tych seriali warto obejrzeć na popularnych platformach streamingowych?

Kryminalne seriale skandynawskie – moda i popularność

Moda na skandynawskie seriale kryminalne, znane również jako Nordic Noir, zyskała międzynarodową popularność w ciągu ostatniej dekady. Te seriale są cenione za swoją ponurą estetykę, skomplikowane i głęboko psychologiczne fabuły oraz realistyczne przedstawienie społecznych i politycznych problemów. Popularność tych produkcji wzrosła dzięki globalnym platformom streamingowym, takim jak Netflix, HBO i Amazon, które udostępniły je szerszej publiczności na całym świecie.

Skandynawskie kryminały wyróżniają się od tradycyjnych amerykańskich i brytyjskich thrillerów, oferując bardziej mroczne i zanurzone w realiach lokalnych społeczeństw historie, co przyciąga widzów poszukujących czegoś więcej niż tylko standardowej rozrywki.

Najlepsze kryminalne seriale skandynawskie na Netflix

1. Most nad Sundem (Bron/Broen, 2011-2018)

Ten kultowy serial opowiada o współpracy duńskiego i szwedzkiego detektywa w sprawie morderstwa, którego ofiarą padł mężczyzna znaleziony na moście łączącym oba kraje. Saga Norén, szwedzka policjantka o Aspergerze, i Martin Rohde, duński detektyw z problemami alkoholowymi, tworzą nietypowy duet, który musi pokonać różnice kulturowe i osobiste, aby rozwiązać sprawę.

2. Forbrydelsen (The Killing, 2007-2009)

Duński serial to jeden z najpopularniejszych kryminałów skandynawskich. Opowiada o śledztwie w sprawie morderstwa nastolatki, które prowadzi Sarah Lund, zdeterminowana policjantka. Serial jest utrzymany w mrocznym klimacie i charakteryzuje się złożoną fabułą, która trzyma w napięciu do samego końca. Serial został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym Złotego Globa dla najlepszego serialu zagranicznego w 2011 roku.

3. The Valhalla Murders (Brot, 2019-2020)

Ten islandzki serial opowiada o dwóch policjantach, którzy prowadzą śledztwo w sprawie serii morderstw w Reykjaviku. Wkrótce odkrywają, że zbrodnie są powiązane z tajemnicą z przeszłości kraju. Serial jest utrzymany w mrocznym, psychodelicznym klimacie i charakteryzuje się niepokojącą atmosferą.

4. Ruchome piaski (Storst av Allt, 2019)

Szwedzki serial opowiadający o 18-letniej Mai, która zostaje oskarżona o udział w strzelaninie w szkole. W trakcie procesu na jaw wychodzą jednak nowe fakty, które rzucają nowe światło na sprawę.  Porusza trudne tematy, takie jak przemoc szkolna, terroryzm i dyskryminacja.

5. Kasztanowy ludzik (Kastanjemanden, 2021)

Duński serial o detektyw Nale, która prowadzi śledztwo w sprawie zamordowanej dziewczyny. Obok ciała ofiary znaleziono kasztanowego ludzika, który łączy sprawę z zaginięciem córki znanej polityk sprzed roku. Serial jest utrzymany w mrocznym, tajemniczym klimacie i charakteryzuje się niepokojącą atmosferą. Otrzymał wiele nagród, w tym nominację do nagrody Emmy w kategorii Najlepszy międzynarodowy serial dramatyczny w 2022 roku.

Najlepsze kryminalne seriale skandynawskie na HBO

1. Kalifat (2020)

Szwedzki serial telewizyjny kryminalny z 2020 roku, który opowiada o losach kilku kobiet, których życie zostało dotknięte przez Państwo Islamskie. Serial został wyprodukowany przez Netflix i zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Emmy w kategorii Najlepszy międzynarodowy serial dramatyczny w 2021 roku. Akcja serialu rozgrywa się w Szwecji i Syrii.

2. Millenium (2010)

Serial jest adaptacją bestsellerowych powieści Stiega Larssona. Opowiada o Mikaelu Blomkvist, dziennikarzu śledczym, i Lisbeth Salander, hackerce, którzy wspólnie rozwiązują zagadki kryminalne. Serial jest świetnie zrealizowany i pełny zwrotów akcji.

3. W pułapce (2015)

Ten islandzki serial opowiada o losach dwóch policjantów, którzy prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa w małym mieście rybackim. Akcja serialu rozgrywa się w Vik Myrdal, małym miasteczku rybackim na Islandii. Podczas gwałtownego sztormu, na plaży znalezione zostaje ciało młodej kobiety. Policja uruchamia śledztwo. Trzymający w napięciu thriller, który wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty.

4. Karppi (2018-2021)

Ten fiński serial opowiada o losach detektywki Sofii Karppi (Pihla Viitala), która powraca do pracy po śmierci męża. Jej pierwszym zadaniem jest śledztwo w sprawie morderstwa młodej kobiety, które łączy się z jej osobistą tragedią. Akcja serialu rozgrywa się w Helsinkach. Sofia Karppi jest doświadczoną detektywką, która jest zdeterminowana, aby rozwiązać tę sprawę. Kobieta jest jednak również zraniona i nieufna, co utrudnia jej współpracę z innymi policjantami. Nominacja do nagrody Emmy w kategorii Najlepszy międzynarodowy serial dramatyczny w 2020 roku.

5. Ruchome piaski (2019)

Ruchome piaski (ang. Quicksand) to szwedzki serial kryminalny, który opowiada o losach Mai Norberg (Hanna Ardehn), uczennicy prestiżowego liceum w Sztokholmie, która zostaje oskarżona o morderstwo jej kolegi ze szkoły, Samira Saida (William Spetz). Akcja rozgrywa się w Sztokholmie. Maja Norberg jest inteligentną i popularną uczennicą, która pochodzi z bogatej rodziny. Samir jest jej najbliższym przyjacielem, a także chłopakiem, którego kocha.

Najlepsze kryminalne seriale skandynawskie – Amazon

  1. Kasztanowy ludzik (2021)
  2. Most nad Sundem (Bron/Broen, 2011-2018)
  3. W pułapce (2015) 
  4. Millenium (2010)
  5. The Valhalla Murders (Brot, 2019-2020)