Jakie możliwości finansowania samochodu ma przedsiębiorca?

Finansowanie zewnętrzne to ważne źródło kapitału dla wielu przedsiębiorców. Jeśli szukasz sposobu na pokrycie bieżących wydatków związanych z koniecznością zakupu samochodu, masz do dyspozycji kilka rozwiązań. Sprawdź, jakie warianty finansowania oferują instytucje finansowe osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Dlaczego finansowanie zewnętrzne przy zakupie samochodu się opłaca?

Rozwój firmy powoduje zwykle zwiększenie liczby obowiązków i wymusza konieczność zatrudnienia nowych pracowników. Wtedy często pojawia się potrzeba zakupu pierwszego auta firmowego lub rozbudowy już istniejącej floty samochodów. Przedsiębiorca staje wtedy przed dylematem — kupić auto za gotówkę, czy może lepiej skorzystać z finansowania zewnętrznego? Poniżej znajduje się kilka argumentów przemawiających za wyborem drugiego rozwiązania.

  • Lepsza płynność finansowa

Wybór finansowania to dobry sposób na odciążenie firmowego budżetu. Umożliwia rozłożenie jednorazowego wydatku opiewającego na dużą kwotę na kilka mniejszych. Sprawia, że na rachunku bankowym pozostaje więcej środków. Te z kolei można przeznaczyć na dalsze rozwijanie firmy, np. prowadzenie działań marketingowych, inwestycje w nowe technologie, czy organizację szkoleń dla pracowników.

  • Korzyści podatkowe

Niektóre formy finansowania umożliwiają zaliczenie comiesięcznych płatności do kosztów uzyskania przychodu, a to z kolei daje szansę na obniżenie podatku.

  • Większa dostępność modeli

Często skorzystanie z oferty instytucji finansowej daje możliwość wyboru nowszego pojazdu z lepszym wyposażeniem, niż w przypadku zakupu za gotówkę.

  • Elastyczność

Na rynku istnieje wiele form finansowania gwarantujących elastyczne dopasowanie zasad spłaty do potrzeb konkretnej firmy. Dzięki temu można dowolnie kształtować warunki umowy w zależności od bieżącej sytuacji finansowej i charakteru prowadzonej działalności.

  • Budowanie historii kredytowej
Przeczytaj też:  Zalety i wady napędu na cztery koła - czy warto inwestować?

Finansowanie samochodu jest w zasięgu większości przedsiębiorców. Przy regularnej spłacie należności stwarza dobrą okazję do budowania pozytywnego wizerunku w oczach instytucji finansowych.

Finansowanie samochodu dla przedsiębiorców: leasing samochodu

Leasing samochodu to forma finansowania zapewniająca możliwość użytkowania pojazdu należącego do firmy leasingowej w zamian za comiesięczne opłaty (raty leasingowe). Pozwala na korzystanie z auta bez konieczności nabywania go na własność. Wyklucza konieczność jednorazowego angażowania dużej ilości kapitału, jednocześnie zapewniając liczne korzyści podatkowe. Są one szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorcy przy leasingu operacyjnym, który umożliwia zaliczanie rat leasingowych oraz wkładu własnego do kosztów uzyskania przychodu, a także pozwala na odliczanie VAT-u.

Opcje zakończenia leasingu samochodu

Sposób zakończenia umowy leasingowej zmienia się w zależności od rodzaju leasingu, zapisów umowy i woli korzystającego. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może po zakończeniu umowy leasingowej wykupić pojazd za określoną kwotę lub zwrócić je leasingodawcy. Z kolei przy leasingu finansowym pojazd automatycznie przechodzi na własność spłacającego.

Finansowanie samochodu dla przedsiębiorców: kredyt na samochód

Kredyt na samochód to powszechnie znany produkt finansowy polegający na rozłożeniu wartości pojazdu na dwie lub więcej płatności powiększonych o marżę banku. W zależności od rodzaju finansowania wymaga wniesienia kilku, kilkunastu, bądź kilkudziesięciu rat, przeważnie na przestrzeni 12-96 miesięcy. Kredyt niekiedy wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego, który w przypadku kredytów jednoratowych sięga 50-70% ceny samochodu. W niektórych ofertach nie wymaga się opłaty wstępnej, jednak najczęściej brak wkładu własnego powoduje wydłużenie okresu spłaty oraz zwiększenie kwoty comiesięcznych opłat i łącznego kosztu finansowania.

Opcje zakończenia kredytu na samochód

Przeważnie umowa kredytowa przewiduje, że wraz z uregulowaniem ostatniej raty samochód pozostaje dalej własnością spłacającego. W portfolio produktów finansowych raczej nie spotyka się kredytów, które umożliwiałyby wprowadzanie jakichkolwiek zmian w sposobie finalizacji finansowania. Jednak innowację w tym zakresie wprowadził Toyota Bank, oferujący Kredyt niższych rat Toyota Easy (RRSO 12,14%, kalkulacja dokonana na 12.12.2024 r. dla reprezentatywnego przykładu). Polega on na spłacaniu samej kwoty utraty wartości pojazdu, a nie samego auta, jak w przypadku większości kredytów. Skutkuje to zmniejszeniem comiesięcznych opłat. Ponadto pozwala na podjęcie decyzji o sposobie zakończenia umowy na koniec kontraktu. Możesz na przykład sfinalizować umowę poprzez spłacenie ostatniej raty albo wymianę pojazdu na nowy bez angażowania środków własnych w ramach kolejnego zobowiązania. Kredyt niższych rat Toyota Easy zapewnia więc znacznie większą elastyczność i swobodę finansową niż klasyczny kredyt.

Przeczytaj też:  Stylowe warstwy: Jak nosić kamizelki przez cały rok

Leasing, czy tradycyjny kredyt? Przeanalizuj wszystkie te rozwiązania pod kątem swojej działalności i wybierz rozwiązanie najlepiej spełniające twoje oczekiwania!

Tagged with: