Z wiekiem układ krążenia ulega znacznym zmianom

Gałęzie tętnicze wątroby a gałązie tętnicze narządów jamy brzusznej komory serca. Utlenowana krew z lewej komory przesyłana jest przez tętnicę główną drogą drobniejszych tętnic do naczyń włosowatych całego ciała. Stąd dostaje się do drobnych naczyń żylnych, które łącząc się w coraz większe naczynia, dochodzą do prawego przedsionka serca jako żyła główna górna i dolna.

Z wiekiem układ krążenia ulega znacznym zmianom – zmieniają się waga i kształt serca, jego umiejscowienie w klatce piersiowej, szerokość naczyń krwionośnych itp. U noworodków np, serce waży 16-17 g, podczas gdy w 2 r.ż. zwiększa się 3-krotnie, w 6-7 r.ż. 5-6-krotnie, w 15-16 r.ż. – 10-11-krot- nie. Szybko także wzrasta jego pojemność wyrzutowa i minutowa (rys. 6.8), maleje liczba skurczów na minutę, wzrasta ciśnienie krwi. Pełny obieg krwi u dzieci jest szybszy (u noworodków 12 s) niż u dorosłych (ok. 22 s.). Zmienia się też budowa naczyń krwionośnych. U dzieci przekrój tętnic i naczyń włosowatych jest stosunkowo szerszy, a żył mniejszy niż u osób dorosłych.

U dzieci młodszych układ krążenia charakteryzuje się względnie dobrą sprawnością i wytrzymałością. Natomiast w okresie dojrzewania, w związku z dysproporcją między rozwojem serca i układu krwionośnego a rozwojem całego organizmu, może dochodzić do przejściowego zmniejszenia sprawności funkcji układu krążenia. Jednakże w tym właśnie wieku wydolność mierzona zdolnością zużycia tlenu jest największa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>