Składniki mineralne

Witamina B1S, złożony związek zawierający w cząsteczce kobalt, działa na syntezę DNA, RNA, białek i tłuszczów, katabolizm cukrów i tłuszczów oraz zachowanie struktury błon komórkowych: stąd jej wpływ na procesy mnożenia i wzrastania komórek i działanie na komórki nabłonkowe, szpiku kostnego, centralnego układu nerwowego i układu trawiennego. Znaną chorobą z niedoboru witaminy B12 jest niedokrwistość (anemia) złośliwa, dawniej nieuleczalna.

W pożywieniu wit. B12 występuje wyłącznie w produktach zwierzęcych, w największej ilości w podrobach. Kwas pantotenowy, Wytwarzany w roślinach, występuje we wszystkich tkankach, w koenzymie A, który zajmuje kluczową pozycję w przebiegu syntez i spalań wewnątrzkomórkowych, a ponadto aktywuje szereg komórkowych układów enzymatycznych.

W produktach spożywczych jest związkiem mało trwałym, za to bardzo rozpowszechnionym. Syntetyzuje go również flora jelitowa człowieka. Niedobór jest trudny do wywołania, a głównym jego objawem jest pieczenie w stopach. Składniki mineralne. W zestawie składników mineralnych występujących w organizmie ludzkim można wyróżnić kilka grup:

– 1) elementy mineralne, występujące głównie w formie zjonizowanej:

– 2) pierwiastki, które tworzą związki odkładane w tkankach podporowych, zapewniając im twardość, oraz w tkankach okrywających:

– 3) pierwiastki występujące w ustroju w małych ilościach (na ogól poniżej 5 g) jako składniki enzymów, hormonów lub aktywatorów biologicznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>