Gotowanie pożywienia

Rozkład produktów na posiłki i dania musi ilościowo odpowiadać podanym zaleceniom i zgadzać się w miarę możliwości z upodobaniami konsumentów przy zachowaniu zasady maksymalnego ‚Urozmaicenia posiłków, które podnosi ich wartość odżywczą, atrakcyjność smakową i chroni przed nagromadzeniem produktów c gorszych właściwościach żywieniowych.

W czasie przyrządzania posiłków stosuje się różne zabiegi technologiczne (kulinarne). Gotowanie warunkuje strawność skrobi, podnosi smak i strawność niektórych warzyw, lecz równocześnie powoduje straty niektórych składników odżywczych. Smażenie może obniżać strawność niektórych potraw.

Ciepłe potrawy mają przeważnie wyraźniejszy zapach, co wiąże się z zawartością tzw. związków zapachowych w naturalnych produktach. Atrakcyjność smakowo-zapachową potraw można podnieść również przez nieznaczny dodatek tzw. używek, które pochodzą z naturalnych tkanek roślinnych bogatych w substancje zapachowe, a nie mających znaczenia odżywczego (np. wanilia, pieprz, cynamon itp.): ilości ich należy jednak ograniczać ze względu na możliwe drażniące działanie na błonę śluzową przewodu pokarmowego lub nerki.

Z ogólnych zaleceń co do składu posiłków należy mieć na uwadze, że w 3-4 posiłkach na dobę powinny występować produkty, które są dobrym źródłem białka zwierzęcego, w co najmniej 2-3 posiłkach warzywa i owoce (1 surówka). Pożądane jest również, by w jadłospisie występowała potrawa z grubej kaszy lub ciemne pieczywo, które są bogatsze w składniki mineralne i witaminy z grupy B od potraw z białej mąki. Wspomniano już o konieczności stosowania dobrych olejów roślinnych przy sporządzaniu potraw oraz o rozsądnym ograniczaniu cukru i słodyczy.

Skład i wartość odżywczą posiłków i dobowych racji pokarmowych sporządzanych w zakładach żywienia zbiorowego kontrolują w Polsce pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych. Celem nadzoru jest utrzymanie odpowiedniej jakości i wartości pożywienia. Prawidłowe żywienia w warunkach domowych i rodzinnych wymaga rozpowszechniania wiedzy o żywieniu i podnoszeniu ogólnej kultury zdrowotnej w kraju.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>